Inhoud blog
Keuzestress of kostenstress
Nog voordat mijn dochter geboren was, werd mij al gezegd: “Geniet er maar van want voor dat je het weet, is zij 18 jaar en gaat zij het huis uit!”.
“Ja, ja” en “Het zal wel..” was wat er bij mij op kwam. Toen. Nu besef ik dat het inderdaad zo is.
Je kinderen gaan voor je het weet naar de basisschool, krijgen schooladvies, maken de Citotoets, stomen door naar de middelbaren school en in no time speelt dan de vraag bij jouw kind: wat ga ik hierna doen? Werken of verder leren. Naar mbo, hbo of misschien wel universiteit.
Jouw zoon of dochter is druk bezig met het zoeken naar een passende opleiding, terwijl jij je het hoofd breekt over wat zal dat kosten en wie gaat dat betalen.
Kinderalimentatie en studiekosten
Als je gescheiden bent, hebben jullie als ouders, in het kader van de kinderalimentatie, misschien al onderling afspraken gemaakt over de studiekosten van jullie kinderen. Altijd goed om nog even te kijken wat jullie afgesproken hebben.
Ben je nog bezig met jouw echtscheiding, is het goed stil te staan bij wat je nu nog als ouders kunt regelen voor de studiekosten van jullie kind(eren) vanaf het 18de jaar. Denk daarbij ook eens aan een studieverzekering of “gewoon” een maandelijks bedrag sparen.
Bijdrage kosten levensonderhoud en studie
Wordt een kind 18 jaar oud en wordt er alimentatie betaald, dan betaalt de alimentatieplichtige ouder dit zelfde bedrag als bijdrage in de kosten van levensonderhoud en studie aan het kind zelf. Het kind, dan jong-meerderjarige genoemd, heeft dan dus recht op het bedrag. Vaak wordt door de ouders samen afgesproken dat als de jong-meerderjarige nog thuis woont, het bedrag gewoon doorbetaald wordt aan de andere ouder. Dat voorkomt namelijk gesteggel over de hoogte van anders te betalen kostgeld bijvoorbeeld.
LET OP: de bijdrage in levensonderhoud en studie loopt van het 18de jaar tot het 21ste jaar.
“Oké…..” hoor ik je denken. “En daarna dan, als mijn kind nog studeert, een opleiding volgt?
Kind ouder dan 21
Ja, dan is het wel zo prettig als jullie samen al geregeld hebben dat jullie ook na het 21ste jaar nog doorbetalen. Vaak is het doorbetalen gekoppeld aan de voorwaarde dat de opleiding in overleg gekozen is en de resultaten voldoende zijn. Maar jullie kunnen natuurlijk jullie eigen voorwaarden stellen.
Je zult dan bepalen wat de hoogte is van de bijdrage is vanaf het 21ste jaar. Je kunt aanhaken bij de kinderalimentatie die al betaald wordt. Vaak zie ik terug dat ouders willen bijdragen naar rato van hun draagkracht. Realiseer je dat je geen concreet bedrag bepaald hebt. Jullie kind kan dus niet aankloppen met het verzoek bedrag X te betalen. Er moeten gegevens op tafel komen. Dan is het wel belangrijk dat de verhoudingen nog goed zijn. Zo niet, is er kans dat je als kind tegenover jouw ouder(s) in de rechtszaal komt te staan. Als het mogelijk is, wil je dat wel voorkomen.
Studie-advies:
Probeer tijdens je scheiding of je al voor de langere termijn afspraken over studiekosten van jullie kind(eren) kunt maken. Heb je zulke afspraken niet en zijn jullie wel (weer) on speaking terms probeer dan alsnog tot afspraken te komen. En zet die natuurlijk op papier én spreek af dat jullie kind jullie er aan kan houden.
Vader wil niet meebetalen aan studie
We krijgen vaak vragen over de kinderalimentatie en de studie van de kinderen. Een van de vragen die meerdere maken gesteld werd is de vraag: wat kan ik doen als vader niet mee wil betalen aan de studie?
Het antwoord is als volgt: wanneer je kind jonger is dan 18 jaar, vallen de studiekosten binnen de kinderalimentatie. Tussen de 18 en 21 jaar ben je als ouders verplicht om bij te dragen aan de levensonderhoud en studie van je kind. Wanneer een kind studeert, kan hij/zij de vader verplichten om een bijdrage te betalen. Wanneer je ouder dan 21 bent, is er geen verplichting meer. Er wordt vanuit gegaan dat je zelf in je levensonderhoud kan voorzien dmv een (bij)baan. je ouders kunnen in het convenant wel afspraken gemaakt hebben over studiekosten bij kinderen ouder dan 18 jaar. Is dit hergeval, dan kun je naar aanleiding van de gemaakte afspraken zorgen dat de vader ook meebetaalt aan de studiekosten.
Valt schoolgeld onder kinderalimentatie?
Zoals hierboven beschreven valt schoolgeld onder de kinderalimentatie. Hebben jullie alleen afspraken over de kinderalimentatie gemaakt, dan vallen kosten als schoolreisjes, laptop ed inderdaad onder de kinderalimentatie. Je mag hier dan iets aan bijdragen, maar dat is vrijwillig. Hebben jullie naast de afspraken over de alimentatie ook nog een aparte afspraak gemaakt over schoolkosten, dan kan het zijn dat je wel geacht wordt om hier aan mee te betalen. Je zult dat even in het convenant moeten nalezen welke kosten onder deze schoolkosten vallen.
Succes!
ScheerSanders Advocaten







REACTIES